Tama w Niedzicy to niezwykły obiekt znajdujący się u podnóży średniowiecznego zamku. Jest to największa zapora ziemna w Polsce, a ukryta w niej elektrownia jest dostępna dla zwiedzających!

Zalew Czorsztyński powstał z myślą o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym, aby ustrzec okoliczną przyrodę i zabudowania przed nieprzewidywalnymi górskimi wodami Dunajca. Wcześniej, podczas górskich roztopów, woda występowała z brzegów Dunaju, niszcząc przyległe do niego tereny. Wykorzystano także zjawisko spiętrzenia wody, jako cenne źródło energii elektrycznej. Zalew Czorsztyński to aż 232 mln metrówwody! Zaś wysokość zapory to 56m, jej długość wynosi 404 metry. Na zwiedzających, we wnętrzu zapory, czekają dwie imponujące turbiny prądotwórcze – a waga każdej z nich to 250 ton. Budynek elektrowni to siedem kondygnacji, schodzących 40 metrów w głąb ziemi. Dla odwiedzających – możliwość zwiedzania wyłącznie z przewodnikiem – udostępniono między innymi urządzenia do produkcji prądu oraz tunel podziemny – galeria poprowadzona w skale 50 metrów pod wodą!

Zwiedzanie elektrowni wymaga wcześniejszej rezerwacji. Sama Tama w Niedzicy dostępna jest dla odwiedzających bez ograniczeń.

PODZIEL SIĘ